Laptop Lenovo E31-70 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Spis treści:
Specyfikacja:
Konfiguracje
Na pierwszy rzut oka widać, że producent postawił przede wszystkim na stabilną pracę, niski pobór energii oraz kilka opcji dodatkowych, które ułatwiają pracę (spośród nich wymienić można między innymi zawiasy odchylające ekran o 180 stopni, klawiaturę AccuType oraz czytnik linii papilarnych). Poszczególne konfiguracje laptopa różnią się natomiast zastosowanymi procesorami i dyskami twardymi.
Polecane laptopy
W pierwszym przypadku użytkownicy mogą zdecydować się na dwie opcje. Atrakcyjniejsze wydają się być modele pracujące na procesorze Intel Core i5-5200U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy układ o niskim poborze energii (wskaźnik TDP wynosi 15 W). Jego taktowanie bazowe wynosi 2200 MHz, natomiast w trybie boost może ono wzrosnąć do poziomu 2700 MHz. Nie jest to procesor najnowszy (należy do piątej generacji, a najnowszą jest siódma), jednak w dalszym ciągu jest w stanie zapewnić komfortową obsługę najważniejszych programów biznesowych.
Nieco tańsze wersje laptopa pracują na procesorze i3-5005U, również dwurdzeniowym i czterowątkowym. Nie posiada on trybu boost, dlatego dysponuje stałym taktowaniem na poziomie 2000 MHz. Przekłada się to na wydajność o kilkanaście procent mniejszą w porównaniu do mocniejszego układu.
Każda wersja Lenovo E31-70 dysponuje wyłącznie zintegrowaną kartą graficzną, dlatego laptop ten nie nada się do obsługi zaawansowanych programów graficznych. Mimo wszystko, jednostka Intel HD Graphics 5500 (zintegrowana z oboma wymienionymi procesorami) spełnia podstawowe zadania.
Producent nie zdecydował się na umożliwienie użytkownikom zbyt dużego rozszerzania pamięci RAM, dlatego w laptopie znajduje się wyłącznie jeden slot, w którym zamontować można kość o maksymalnej pojemności 8 GB. Nieco większy wybór panuje natomiast w segmencie dysków twardych – klienci zdecydować mogą się na modele HDD, SSD oraz SSHD, czyli hybrydy.
Obudowa
Lenovo E31-70 jest laptopem bardzo lekkim, waży bowiem dokładnie 1,59 kg. Dzięki temu doskonale sprawdzi się podczas pracy w podróży – nie powinien nam on ciążyć ani na kolanach ani w torbie podróżnej. Na niską wagę urządzenia przekładają się jednak nie tylko jego wymiary, duży wpływ mają bowiem również materiał użyte do produkcji obudowy. Została ona wyprodukowana z tworzyw sztucznych, co oczywiście odbiło się również na jej sztywności. Mimo wszystko, sprawia wrażenie dość solidnej. Sporą zaletą obudowy jest jakość łączenia poszczególnych elementów oraz fakt istnienia wielu delikatnie zaokrąglonych krawędzi. Wszystko to sprawia, że laptop jest bardzo wygodny w użyciu. Podkreślić należy również to, że zawiasy umożliwiają odchylenie ekranu o 180 stopni, co również ma znaczenie.
Zestaw złączy jest raczej standardowy, choć z pewnością wielu użytkowników ucieszyłoby się z jeszcze jednego portu USB. Dwie dostępne sztuki w niektórych mogą bowiem okazać się niewystarczające. Jeżeli chodzi o klawiaturę, z jednej strony jest ona bardzo wygodna, gdyż ułożenie i wielkość klawiszy zostały bardzo dobrze przemyślane, z drugiej zaś jest nazbyt podatna na wyginanie.
Chłodzenie
Zamontowany wentylator spisuje się bardzo dobrze. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ w laptopie próżno szukać podzespołów, które mogłyby okazać się źródłami większego ciepła. W efekcie podczas pracy na najwyższych obrotach, obudowa rozgrzewa się do poziomu około 40 stopni Celsjusza.
Układ chłodzenia jest także cichy, z czego ucieszą się przede wszystkim osoby dużo pracujące w podróży. Maksymalne natężenie generowanego hałasu w przypadku Lenovo E31-70 wynosi 38 dB.
Ekran
Producent wypuścił na rynek wersje laptopa z matrycami TN oraz IPS. Osobom ceniącym sobie przyzwoitą jakość generowanego obrazu polecamy zakup modeli z matrycami IPS. Gwarantują one bowiem zdecydowanie żywsze kolory. Lepsza jest także luminancja i kąty widzenia. Dobrą informację jest także to, że 13-calowy ekran laptopa pracuje w rozdzielczości Full HD. Został on ponadto wyposażony w matową powłokę, która przy większym nasłonecznieniu utrzymuje widoczność na zadowalającym poziomie.
Wydajność
Jak na razie, Lenovo E31-70 prezentuje się bardzo dobrze. Pora jednak sprawdzić, jakie zadanie jest on w stanie wykonywać. W tym celu uruchomione zostały programy diagnostyczne, które sprawdziły konfigurację wyposażoną w procesor i5-5200U, zintegrowaną kartę HD Graphics 5500 i 8 GB pamięci RAM.
Na początek przetestowany został układ CPU. W oprogramowanie Cinebench R15 otrzymał on 91 punktów w trybie jednowątkowym i 246 punktów w wielowątkowym. Są to więc wyniki bardzo przyzwoite jak na tę klasę sprzętu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku karty graficznej, która przeszła testy w programach 3DMark Ice Storm Stanrdard Graphics i Performance GPU. Uzyskała ona kolejno 40673 i 877 punktów.
Do grania
Pomimo dysponowania wyłącznie zintegrowaną kartą graficzną, laptop Lenovo E31-70 jest w stanie obsłużyć kilka niewymagających gier. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
- Battlefield: Bad Company 2 – low: 110 fps, medium: 83 fps, high: 60 fps,
- Anno 2070 – low: 60 fps, medium: 33 fps, high: 20 fps,
- Diablo III – low: 60 fps, medium: 35 fps, high: 30 fps,
- Counter-Strike: GO – low: 75 fps, medium: 52 fps, high: 38 fps,
- GRID 2 – low: 48 fps, medium: 28 fps, high: 20 fps.
Cena
Omawiany laptop należy do segmentu urządzeni niskobudżetowych. Za konfigurację, która wzięła udział w powyższych testach zapłacić należy około 2500 złotych. Wersja z gorszym procesorem i matrycą TN kosztuje natomiast mniej więcej o 700-1000 złotych mniej.
Czy warto?
Lenovo E31-70 to bardzo solidny laptop, który doskonale sprawdza się w podróży i nie tylko. Gwarantuje stabilną pracę w ramach obsługi podstawowych programów biznesowych, a do tego występuje w wersjach z wysokiej jakości matrycą IPS. Wszystko to zaś otrzymać można za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)